Yorkšírský teriér - Arisdar
sekce 2
Yorkšírský teriér

Chovatelská stanice


ZOUBKY

Správný skus Yorka je samozřejmě nůžkový (pokud jsou čelisti postavené jinak – podkus, předkus nebo čelisti na sebe, je třeba toto konkrétně případ od případu probrat s chovatelem). Když není pejsek kupován pro chov a výstavy, není to problém, který by mu nějak zhoršoval plnohodnotný život a zdraví. V každém případě by Vás na to měl chovatel dopředu upozornit.

Výměna štěněčího chrupu za dospělý začíná cca ve 4 měsících věku. Zoubky vypadávají samy při kousání do hraček a jiných předmětů a vyměňují se postupně.

Jedinou a zásadnější pozornost je potřeba věnovat výměně špičáků. Těm se totiž ve většině případů z tlamičky nechce a musí pomoci veterinář. Alespoň 1x týdně prohlížíme zoubky, jakmile zjistíme, že se tlačí bílé špičky nových špičáků, musíme si dát pozor kde se objevily. Zda před nebo za mléčnými v jedné řadě v čelisti, vedle zevnitř směrem do tlamičky nebo vedle směrem ven. Pokud se tlačí vedle mléčných v řadě za sebou v čelisti je šance že mléčné špičáky postupem růstu sami vytlačí. Počkáme cca do 7-8 měsíce věku, občas zkusíme jestli se mléčný zoubek nehýbe. Pokud ano, můžeme mu trochu pomoci občasným hýbáním prstem nebo taháním s pejskem např. o látkový uzel. Někdy to pomůže a zoubek vypadne sám. Důležité je vědět, že zuby rostoucí za, či před sebou v čelisti neohrožují konečné postavení zubů a my můžeme s trháním u veterináře počkat. Pokud zoubky nevypadnou sami do 7-8 věku, doporučujeme vyhledat odbornou pomoc a zoubek pod narkózou vytrhnout. Zajímavost pro Vás: kořen zoubku v čelisti je zhruba 2x tak delší, než zoubek v tlamě.

Pokud se ale tlačí špička nového zubu vedle mléčného směrem dovnitř tlamy, nebo ven a mléčný špičák se nehýbe ani nevypadá, že by chtěl sám vypadnout, je potřeba neprodleně vyhledat veterináře a domluvit se na extrakci. Upozorňujeme, že nové špičáky rostou velmi rychle a každý den jsou o kus větší. Růst zubů z boku, ať už dovnitř či ven může způsobit, že nové špičáky zůstanou alespoň částečně mimo řadu zubů v čelisti a nezařadí se na své správné místo. Proto je třeba jim co nejrychleji místo uvolnit.

O tom, že pokud péči o zuby zanedbáte a necháte pejskovi nevytržené mléčné špičáky do dospělého věku (bohužel i to se stává) a jemu hrozí záněty dásní a čelisti se ani nebudeme rozepisovat. Věříme, že všichni majitelé našich pejsků jsou velmi zodpovědní a k téhle variantě u nich nedojde.

Péče o zoubky: doporučujeme pejska zvyknout na každodenní čištění zoubků kartáčkem a pastou. Existují různé enzymatické pasty, které omezují tvorbu plaku a následně tvorbu zubního kamene a samozřejmě psí kartáčky na zuby.

Dále pak je potřeba minimálně 1x ročně, nechat zkontrolovat zoubky (hlavně zadní stoličky) u veterináře. V případě potřeby nechat odstranit zubní kámen, který ve velkém množství způsobuje záněty dásní, zápach z tlamy a samozřejmě následně bolavé, zkažené a vypadané zuby.





© Arisdar 2011 | Klučenice 108, 262 56 Krásná Hora | info@arisdar.cz